SAMSUN CANİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okur-Yazarlık Seferberliği Koordinasyon Toplantısı İlçe Kaymakamımız Sayın İlhan TURGUT’un Başkanlığında Yapıldı

Okur-Yazarlık Seferberliği Koordinasyon Toplantısı İlçe Kaymakamımız Sayın İlhan TURGUT’un Başkanlığında Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi himayelerinde Ülkemiz genelinde başlatılan okur-yazarlık seferberliği koordinasyon toplantısı İlçe Kaymakamımız Sayın İlhan TURGUT’un başkanlığında 23/02/2018 tarihinde İnönü Ortaokulu’nda yapıldı. Yapılan toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, Canik Kaymakamlığı Daire Amirleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürü, okul müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Sayın Kaymakamımız İlhan TURGUT; okuryazar olmanın önemini vurgulayarak özellikle çağımızda okuma yazma bilmemenin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ”nin Cumhurbaşkanımız ve eşlerinin himayelerinde ülke genelinde başlatıldığını ve bu kampanyaya herkesin destek vermesini, ilçemizdeki okur yazar olmayan vatandaşların tespit edilerek kurslara katılmaları yönünde teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca Samsun Valiliğinin desteğiyle İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen  “Samsun İçin Okuma Vakti” projesine de değinerek okuma alışkanlığının kazanılması ve okumanın insan hayatında çok önemli olduğunu, bu kampanyaya da herkesin destek vermesi gerektiğini vurguladı.

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Mustafa UZUNLAR; bu seferberliğin Cumhurbaşkanımız ve eşlerinin himayesinde başlatıldığını ve önem verdiklerini söyleyerek, kampanyanın ilimizde ve ilçemizde başarılı bir şekilde uygulanabilmesi bakımından herkesin önemseyerek destek vermesi gerektiğini söyledi. İlimizin ve ilçemizin artık güzel çalışmalar ve güzel haberlerle anılması gerektiğini, bunun için okumanın ve okuryazar olmanın önemli olduğunu dile getirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, öncelikle okullarımızdan başlayarak, okulu kapalı olan ya da bulunmayan yerleşim yerlerinde uygun olan mekânlarda okuma yazma kurslarının açılacağını belirtti.

Canik Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Şerif GÜLEROĞLU, toplantıya katılanlara ilçenin okuryazarlık durumu ve yıllara göre nüfus ve okur yazar olmayan vatandaşlarımız hakkında sayılar ve oranlarıyla ilgili sunum yaptı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü 2009 yılından itibaren okuma yazma öğretimiyle ilgili yapılan çalışmalar, 2008 – 2012 yılları arasında uygulanan “ANA KIZ OKULDAYIZ” okuma yazma öğretimi kapsamında yapılan çalışmalar ve oranlarıyla ilgili bilgiler verdi. 2009 yılında ilçenin nüfusunun 89.758 okuma yazma bilmeyenlerin sayılarının 6.498 olduğunu, kampanya süresince 4.018 vatandaşa okuryazarlık belgesi verildiğini söyledi. Bu sayının % 62 ye denk geldiğini ve bu dönemde çok kapsamlı, başarılı çalışmalar yapılmıştır dedi. Ana kız okuldayız kampanyası dönemindeki desteklerinden dolayı daire amirleri, okul müdürleri ve muhtarlara teşekkür etti ve bu kampanyada da desteklerinin önemli olduğunu söyledi.  Halk eğitimi merkezi olarak 2009 dan bu zamana kadar açılan 420 kurs ile 4.277 vatandaşa okuryazarlık belgesi kazandırıldığını belirtti.

Toplantı karşılıklı fikir alışverişi ve soru cevap şeklinde devam etti ve İlçe Kaymakamımız Sayın İlhan TURGUT’un iyi dilek ve temennileriyle tamamlandı.

28-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-201828-02-2018

100. Yıl Bulvarı Hükümet Konağı 6. Kat Canik / SAMSUN - 0 362 238 82 00 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.